Botoks ne işe yarar?

Botoks ne işe yarar? Hangi durumlarda Botoks yapılır?

Botoks enjeksiyonu ne kadar sürer?

Botulinum toksin uygulamaları estetik cerrahide en çok uyguladığımız ameliyatsız işlemdir. Peki uygulama ile ilgili hastalarımız yeterince bilgili mi?


kocaeli botoks

Botulinum toksini bakteri toksini olup kasların fonksiyonunu geçici olarak durdurma etkisine sahiptir. Estetik cerrahide kullanılan Botulinum toksin A çeşitli isimlerde ilaç olarak piyasada bulunmaktadır. İlacın etkisi 3-4 günde başlar ve 4-6 ay devam eder.

Botulinum toksin enjeksiyonları ilk olarak şaşılık, tortikolis, distoni gibi kas hastalıklarında kullanılmaya başlanmış olup. 1980 lerden itibaren de estetik cerrahide uygulanmaya başlanmış ve kısa zamanda da en çok uygulanan ameliyatsız işlem olmuştur.

Botulinum toksin estetik cerrahide

  • alın ve göz çevresi kırışıklıkları

  • kaş arası kırışıklıkları

  • gummy smile gülüş dformitesi

  • ağız kenarı sarkıklığı

  • boyun bantları

  • kaş düşüklüğü

  • migren ağrıları tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Botulinum toksin uygulaması 10-15 dk süren ayaktan uygulanabilen bir işlemdir. İşlem sonrasında özel bir bakım gerekmez. Vücuda bilinen bir yan etkisi yoktur. Etki uygulanan bölge ile sınırlıdır ve geçicidir. Etki azlığı, etki farkına bağlı kaşlarda asimetri gibi durumlar ortaya çıkabilir. Genel olarak touch up uygulama ile bunlar düzeltiilir. Nadiren ortaya çıkan göz kapağı düşüklüğü için İodipine damla kullanılması önerilir.

Botoks etkisi geçtikten sonra uygulama öncesi duruma geri dönülür. 4.aydan itibaren yeniden belirmeye başlayan mimik çizgileri rahatsız edici olmaya başladığından yeniden uygulama yapılır. Bazı kas hastalıklarında, aminoglikozid gibi antibiyotik kullanımlarında ,gebelik durumunda ve emzirenlerde botoks uygulaması yapılmaz.


#kocaelibotoks #izmitbotoks #izmitestetik #izmitestetikcerrahi #kocaeliplastikcerrahi

op.dr.nurgül altuntaş

Estetik ve Plastik Cerrah

Kocaeli

Öne Çıkan Yazılar
Son Yazılar
Arşiv
Anahtar Kelimeler

Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ 

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı

İzmit Merkez Körfez Mah. D-100 Yanyol No:125

Kat :2  (Akbank E5 Şubesi Üstü) 
İzmit / Kocaeli 41040

+90 505 799 2998 

+90 262 331 6161 

www.nurgulaltuntas.com

SON YAZILAR

© 2015 drnurgulaltuntas Estetik Cerrahi . Bu site bilgilendirme amaçlıdır. Buradaki bilgiler genel bilgilerdir, hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini tutmaz.Ayrıntılı bilgi almak için doktorunuza başvurunuz.