top of page

Jinekomasti İyileşme Dönemi

Jinekomasti ameliyatında kullanılan teknikler nelerdir? Jinekomasti düzeltilmesi sonrası iyileşme dönemi nasıldır? Jinekomasti sonrası spor ne zaman yapılabilir?

Jinekomasti erkelerde anormal meme büyüklüğünü ifade eder. Meme boyutunun büyük olması kişiyi görsel olarak rahatsız eder. Özellikle yazın bu durum erkekler için sosyal açıdan sıkıntılara yol açar.

Jinekomasti düzeltilmesi nasıl uygulanır?

 

Erkeklerde meme büyümesinin tedavisi meme dokusunun yapısına göre karar verilir. Meme bölgesinde yağ birikimi ile oluşan jinekomasti varsa liposuction yöntemi uygun olmaktadır. Eğer yağ birikimi ile birlikte meme dokusunda da artış varsa meme ucundan yapılan insizyonla meme dokusu çıkarılarak meme hacmi küçültülür ve yağların alımı yine liposuction yöntemi ile sağlanır.

Günümüzde liposuction için çeşitli enerji sistemlerinden yararlanılmaktadır. Lazer liposuction da bu yöntemlerden biridir. Lazerle homojen bir şekilde eritilen yağlar vakum sistemi ile vücut dışına alınır.

Jinekomasti düzeltilmesi sonrası iyileşme dönemi

Ameliyat sonrasında birkaç saat içinde hastaneden ayrılınabilinir, bazı durumlarda bir gece yatış hasta konforu için daha iyi olabilir. Kişi 2-3 gün içinde normal hayatına dönebilir. İlk günlerde hafif ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilen ağrılar olması normaldir. Ameliyat bölgesinde ödem, morluk,hissizlik olabilir bu durumlar geçicidir.

Jinekomasti düzeltilmesi sonrasında 7-10 gün kadar ödemi azaltıcı korse takılması önerilir. Genel olarak meme şekli ortalama 3 ayda tam olarak belirir.

Jinekomasti düzeltilmesi sonrasında 3.haftadan itibaren kişi hafif sporlarla başlayarak spor yapabilir.

Comments


Öne Çıkan Yazılar
Son Yazılar
Arşiv
Anahtar Kelimeler
bottom of page