top of page

JİNEKOMASTİ

MEME ESTETİĞİ NEDİR?

Meme kadın görselliğinin en önemli öğesi olması yanında ikincil cinsel organ olarak da değerlendirilir. Bu yüzden meme dokusunun şekli,boyutu,duruşu kadınların sosyal özgüvenleri açısından çok önemlidir. İdeal boyutlarda memeye sahip olmak için meme küçültme, meme büyütme, meme dikleştirme ameliyatlarını uyguluyoruz. Erkeklerde ise meme boyutunun artışı kadınsı bir görüntüye yol açtığı için oldukça rahatsız edicidir bu sorunu çözmek için ise jinekomasti düzeltme ameliyatlarını gerçekleştiriyoruz.

JİNEKOMASTİ 

 

Jinekomasti erkeklerde meme dokusunun aşırı büyümesine denir. Jinekomasti kadınsı bir görüntüye yol açarak psikososyal gelişimi etkilemektedir. Ergenlik ve yaşlılık dönemlerinde olağan şekilde görülebilmektedir ancak bazı kişilerde kalıcı olarak sosyal yaşantıyı etkilemekte görüntü olarak rahatsız edici boyutlara ulaşabilmektedir. 

 

Jinekomasti nedenleri 

 

Jinekomasti kalıtsal ya da hormınal nedenlerle ortaya çıkabilir. Üreme organlarındaki gelişim bozukluğu, hormon üreten tümörler bazı karaciğer bozuklukları, ilaçlar, alkol uyuşturucu kullanımı jinekomastiye neden olabilir. Eğer altta yatan bilinen bir neden varsa öncelikle bu durum düzeltilmelidir. 

 

Jinekomasti nasıl oluşur 

 

Jinekomasti meme çevresinde yağ dokusunun ve/veya meme dokusunun artması şeklinde ortaya çıkabilir. Jinekomasti özellikle beden üzerindeki ilginin yüksek olduğu ergenlik döneminde oldukça rahatsız edicidir. 

 

Jinekomastide tedavi yöntemleri

 

Jinekomasti düzeltilmesinde liposuction yöntemi sıklıkla tercih edilmektedir. Eğer yağ ve meme dokusu birlikte artmışsa meme dokusunun meme başından yapılan kesi ile çıkarılması gerekebilir. Jinekomasti oldukça rahatsız edici olmasına rağmen tedavisi mümkün olan bir durumdur. Son yıllarda laser,vaser liposuction ile de güzel souçlar alınmaktadır. 

 

Jinekomasti ameliyatı 

 

Jinekomasti ameliyatı memenin büyüklüğüne, yapılacak işleme göre lokal ya da genel anestezi altında uygulanabilir. İşlem 40 -50 dk sürer. Genel olarak hastanede yatış gerektirmez. 3-4 gün içinde iş ve sosyal hayata dönüş sağlanabilir. Meme bölgesindeki ödemlerin daha hızlı geçmesi için 3 hafta meme üzerine bandaj takılır. Jinekomasti ameliyatı sonrası dikkat etmeniz gereken konularla ilgili doktorunuz ayrıntılı bilgilendirme yapacaktır. 

 

bottom of page