top of page

MEME BÜYÜTME

MEME ESTETİĞİ NEDİR?

Meme kadın görselliğinin en önemli öğesi olması yanında ikincil cinsel organ olarak da değerlendirilir. Bu yüzden meme dokusunun şekli,boyutu,duruşu kadınların sosyal özgüvenleri açısından çok önemlidir. İdeal boyutlarda memeye sahip olmak için meme küçültme, meme büyütme, meme dikleştirme ameliyatlarını uyguluyoruz. Erkeklerde ise meme boyutunun artışı kadınsı bir görüntüye yol açtığı için oldukça rahatsız edicidir bu sorunu çözmek için ise jinekomasti düzeltme ameliyatlarını gerçekleştiriyoruz.

MEME BÜYÜTME 

 

Eğer meme volumünün vücudunuza göre küçük olduğunu düşünüyorsanız ilk olarak bir estetik ve plastik cerrahi uzmanına başvurmalısınız. Meme büyütme işleminin cerrahi ayrıntılarını, ameliyat öncesi yapmanız gerekenleri, meme büyütme ameliyatı sonrasında sizleri nelerin beklediğini, meme büyütme ameliyatında karşılaşabilecek olumsuz durumları estetik cerrahınızla ayrıntılı olarak konuşmalısınız. Meme büyütme ameliyatı ile göğüsleriniz mevcut halinde daha güzel görünecektir ancak meme estetiği ile hayatınız değişmeyecektir. Beklentilerinizi tıbben mümkün olabilen çerçevede tutmalısınız. 

 

Meme büyütme estetiği için uygun adaylar

 

Gelişimsel olarak , emzirme veya kilo değişimleri sonrasında meme volümü vücuduna göre yetersiz olan ve /veya meme asimetrisi bulunan 18 yaşından büyük ameliyat için herhangi bir engeli bulunmayan kişilere uygulanabilir. 

   

Meme büyütme öncesinde ilk görüşme

 

Meme büyütme ameliyatı ile ilgili bilgilerinizi cerrahınızla paylaşın, beklentileriniz konusunda açık yürekli olun. Mükemmeliyetçilik hayal kırıklığı yaratabilir ameliyatın düzelme sağlamak için yapıldığını unutmayın.

 

Meme büyütme öncesi görüşmede cerrahi işlemin detayları ameliyat öncesi ve sonrası hakkında bilgilendirme yapılır. Bilgilendirme sırasında aklınıza takılan soruları cerrahınızla paylaşın karar aşamasında bu soruların cevabını estetik cerrahı uzmanından duymak önemlidir. Muayeneniz yapılır, fotoğraflarınız çekilir, bunlar üzerinden değerlendirme yapılır. Daha sonra detaylı ölçümleme yapılarak kişinin beklentileri de göz önünde bulundurularak ideal meme boyutunu sağlayacak implant büyüklüğü ve şekli belirlenir. Meme büyütme estetiği öncesine Meme ultrasound veya mammografi görüntülemesi istenerek memede yer kaplayan kitle v.b durumlar olup olmadığı kontrol edilir. 

 

Meme büyütme ameliyatında kullanılan implantlar

 

Meme büyütme ameliyatında yüzey özelliğine göre düz veya pürtüklü yüzeyli implantlar kullanılır. İmplantlar damla şeklinde (anatomik) veya yuvarlak şekilli olabilir. Meme büyütme amacıyla kullanılan implantlar silikon jel dolgulu ve salin dolgulu olabilir. Günümüzde geç dönem olumsuz durumların daha az olduğu tespit edildiği için silikon jel dolgulu pürtüklü yüzeyli implantlar daha sık kullanılmaktadır. Meme büyütmenin yuvarlak mı veya damla  implant kullanılarak yapılacağına hasta ile birlikte karar verilir. Meme implantları uzun yıllardır kullanılmaktadır. Bir dönem bazı şikayetler nedeniyle ABD de uygulanması durdurulmuştur. Daha sonra yapılan çalışmalarda vücuda bir zararının olmadığı tespit edilerek serbest bırakılmıştır. Günümüzde biyo uygunluğu kanıtlanmış implantlar kullanılmaktadır. Meme büyütmede kullanılan implantların meme kanserine yaptığına dair bir veri yoktur hatta bu kişilerde daha az kanser oluşumu tespit edilmiştir. Ama bu durum meme volümünün az olması ile ilintilidir. 

 

Meme büyütme ameliyatında yapılan kesiler 

 

Meme büyütme ameliyatı meme altından, meme ucundan ve koltuk altından yapılan kesilerden gerçekleştirilebilir. Günümüzde en yaygın olanı meme altı kesiden  yerleştirilmesidir. Bu bölgelerde ilk aylarda kızarık görülen 3-5 cm lik iz kalabilir.

 

Meme büyütme ameliyatında implantın yerleştirildiği bölge 

 

Meme büyütme ameliyatında implant meme dokusu altına,kas zarı altına, kas altına yerleştirilebilir. Meme altına yerleştirilen implantlar memeye daha doğal şekil verirken kas altına yerleştirlen implantların geç dönem olumsuzlukları daha azdır. Kullanılacak bölge hastaya göre karar verilir. Meme altına yerleştirilen implantlarda hastanın iş ve sosyal hayatına dönüşü daha kısadır. Kas altı implant yerleştirilen meme büyütmelerde daha fazla ağrı olabilir işe dönüş daha geç olabilir. Ama ağrılar basit ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilir. 

 

Meme büyütme ameliyatı 

 

Meme büyütme ameliyatı yaklaşık 1-2 saat sürer. Hastanede genellikle bir gün kalınır. Meme bölgesinde pansuman olur ve özel bir sutyen giyilir. Ertesi gün eve dönülebilir, 3-5 gün içinde de işe başlanabilir. 

 

Meme ameliyatı sonrası yapılması gerekenler 

 

Ameliyat sonrası 10 gün sırtüstü yatmalısınız

İlk hafta kollarınızı az hareket ettirmelisiniz, ağır şeyler kaldırmamalısınız 

Ameliyat sonrası ağrı,şişlik,morluk olması normaldir. 

Genel olarak 4-5 .gün memedeki bandajlar açılır ve banyo yapabilirsiniz

İlk hafta antibiyotiklerinizi kullanmalısınız 

Ağrınız oldukça ağrı kesicinizi almalısınız 

 6 hafta meme büyütme sonrasında takılan sutyeni takmaya devam etmelisiniz 

6 hafta yüzme, tenis gibi ağır sporlardan uzak durmalısınız. 

bottom of page