top of page

BOTOKS ve Dolgu aynı şey mi?


Ameliyatsız estetik işlemlerden en sık yapılan Botoks ve dolgu genelde birlikte anıldıkları için aynı madde oldukları veya aynı etkiyi oluşturdukları ya da birbirinin yerine kullanılabildikleri gibi yanlış inanışlar oluşabiliyor.


kocaeli botoks dolgu
kocaeli botoks uygulaması

 

Botoks botulinum toksin içeren bir ilaçtır. Kas aktivitesini geçici olarak durdurarak etki eder. Genel olarak estetik cerrahide yüz bölgesindeki kırışıklıkların tedavisinde, gülüş estetiğinde , masseter kasına hipertrofiyi azaltmak için veya çiğneme deformitelerini gidermek için, aşırı terlemeyi azaltmak için kullanılır.

Dolgu ise vücudumuzda bulunan ve yaşla azalan hyaluronik asidin laboratuarda üretilmiş formlarını içeren rolüm veren jel şeklindeki bir maddedir. Genel olarak derin kırışıklıkların doldurulmasında, yaşla birlikte volum kaybı olan yanak ve göz yaşı oluğu restorasyonunda ,herhangi bir bölgedeki çöküklüğün düzeltilmesinde kullanılabilir.

Botoks ve Dolgu Etki mekanizmaları farklı olduğu için birbirlerinin yerine kullanılamazlar.Ancak genelde yüz gençleştirmede birlikte uygulanarak daha iyi bir sonuç alınması amaçlanır. Botoks kırışıklıklarla ilgili sorunları çözerken Dolgular sarkmalara bağlı sorunları restore edebilir.


Comments


Öne Çıkan Yazılar