top of page

GÖĞÜS BÜYÜTME SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Göğüs Büyütme Sonrasında Neler Yaşanır?

Göğüs Büyütme ameliyatı sonrasında odanıza ameliyatta giydirilmiş özel sutyen ile çıkarsınız. Kesi bölgesinde içeriden biriken sıvıların dışarı alınmasını sağlayan diren adı verilen minik borucuklar bulunacaktır.

İlk gün hafif ağrı görülebilir ağrı kesiciler verilerek bu ağrılar kontrol altına alınacaktır. Göğüs Büyütme ameliyatı sonrasında kendini yormayacak şekilde erken harekete başlamak daha hızlı iyileşmenizi sağlayacaktır. Uzun süre yatar veya hareket etmezseniz sırt kaslarınızda tutulma olabilir.

Göğüs büyütme uygulandıktan sonra bir gece hastanede misafir edilirsiniz. Bu sırada yanınızda size yardımcı olacak birinin bulunması önerilir. Ameliyat sonrası birinci günde hastaneden çıkışınız gerçekleşir. Bu sırada direnleriniz çekilir.

Göğüs Büyütme sonrasında hastaneden çıktığınızda araba sürmekte zorlanabilirsiniz. Yanınızda size eşlik eden birinin olması önerilir. 2-3 gün ağrı ve rahatsızlık hissi devam edebilir. Bu sırada reçetenizde önerilen ilaçları kullanmalısınız.

Göğüs Büyütme Ameliyatından 3-4 gün sonra duş alabilirsiniz. Erken dönemde şişlik, sertlik , hissisizlik görülmesi doğaldır. Bunlar zaman içinde düzelecek durumlardır.

Ameliyat sonrası en geç 1.haftada işinize dönebilirsiniz. Ağır işlerde çalışan kişilerde bu süre biraz daha uzayabilir.

Göğüs Büyütme Sonrasında Geç Dönemde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Göğüs Büyütme Ameliyatından ilk bir hafta sonrasındaki süreçte tenis , yüzme,pilates gibi ağır sporların yapılmaması gerekir. Günlük aktivitelere devam edilir, ağır ev işlerinden uzak durulur. Yürüyüş yapılmasında bir sakınca yoktur.

Ameliyat sonrasında ilk günlerde daha sık olmak üzere düzenli olarak kontrole gelmeniz sonucun takibi açısından çok önemlidir.

Op.Dr.İlgi GÜLER

Estetik vePlastik Cerrahi Uzmanı /KOCAELİ