top of page

MEME KÜÇÜLTME KİMLERE UYGULANIR?

Meme küçültme kimlere uygulanır? Meme boyutunun aşırı büyük olması boyun ve sırt ağrılarına sebep olması, hijyenik problemlere yol açmasının yanında görüntü olarak da oldukça rahatsız edicidir. Meme küçültme ameliyatı düşünenlerin ilk önce Estetik ve Plastik Cerrahi uzmanına muayene olarak işlemle ilgili olarak bilgi almaları önerilir.


Meme küçültme kimlere uygulanır?


Büyük ve sarkık memeler fiziksel ve estetik olarak oldukça rahatsız edicidir ve çoğunlukla psikolojik problemlere yol açar; bu şikayetle plastik cerraha başvuran meme gelişimi ve psikososyal gelişimi tamamlanmış, ameliyat için engeli olmayan bireyler meme küçültme için uygun adaylardır. Meme küçültme eğer meme dokusu ciddi rahatsızlık verecek boyutlara ulaşmışsa erken yaşlarda da uygulanabilir.


Meme küçültme ameliyatı öncesi bilinmesi gerekenler


Meme küçültme öncesinde estetik cerrahınız ayrıntılı muayene ve ölçümlerinizi yaparak ameliyatla ilgili detayları size anlatacaktır. Meme küçültme sonrasındaki süreçte iyileşme döneminde neler yaşanabileceği konusunda bilgilendirme yapılacaktır. Siz de bu konuda aklınıza takılanları cerrahınızla paylaşın. Meme küçültme sonrası sonuçların karşılaştırılabilmesi için fotoğraf çekimleri yapılacaktır. Meme küçültme güvenli bir ameliyat olmakla birlikte her ameliyatta olduğu gibi meme küçültme işlemin de risklerin oluşabileceği unutulmamalıdır. Cerrahınıza beklentilerinizi açık yüreklilikle ifade etmeniz ameliyat sonrası memnuniyetiniz açısından çok önemlidir. Bazen cerrahınızın meme büyüklüğünüz ile ilgili düşüncesi sizinkiyle aynı olmayabilir bu yüzden tüm isteklerinizi cerrahınıza net bir şekilde ifade etmelisiniz.


Meme küçültme ameliyatı öncesinde yapılması gerekenler


Meme küçültme ameliyatı öncesinde anestezi ile ilgili tetkikleriniz, meme ultrasound veya mammografi gibi meme görüntüleme tetkikleriniz yapılacaktır.Meme küçültme öncesinde olumsuz sonuçları en aza indirmek için en az iki hafta sigarayı bırakmanız önerilir. Kanamayı artırıcı ilaçlar ve bitki çaylarından mümkün olduğunca uzak durmalısınız.Meme küçültme ameliyatı


Meme küçültme ameliyatı ortalama 3-4 saat sürmektedir. Meme küçültme ameliyatında pek çok teknik olmasına rağmen en sık “ters T” tekniği kullanılmaktadır. Meme ucundan başlayarak meme altı oluğuna uzanan ve meme altı oluğu boyunca devam eden iz sutyenden gözükmeyecek şekilde planlanır. Meme küçültme ameliyatı ile birlikte meme ucu daha yukarıya taşınırken fazla cilt ve yağ dokular çıkartılır. Meme küçültme uygulandıktan sonra kalan dokulara şekil verilerek memelerin yeni hali oluşturulur. Bazen koltuk altındaki yağ birikimleri için liposuction gerekebilir.

Meme küçültme işlemi tamamlandıktan sonra meme üzerinde basit bir pansuman olur ve özel sutyen giydirilerek ameliyattan çıkarılısınız. Meme küçültme sonrasında hastanede 1-2 gün kalınır. Taburcu olduktan 3-4 gün sonra günlük aktivitelerinize dönebilirsiniz ancak spor gibi ağır aktivitelere 6 hafta sonra dönebilirsiniz. Meme küçültme sonrasında basit ağrı kesiciler ile giderilebilen ağrılar olabilir.


Meme küçültme sonrasında yeni görünüm


Meme küçültme sonrasında oluşan şişlik ve morluklar birkaç gün içinde geçebilse de memenin tam olarak şekil alması 6- 12 ay sürmektedir. Bu zaman sürecinde kilo değişimleri , hamilelik hormonal değişim gibi nedenlerle memelerinizde farklılık oluşabilir. Estetik Cerrahınız çok özenli çalışsa bile meme küçültme sonrasında iz kalacağını aklınızda bulundurmalısınız.


Meme küçültme ameliyatı sonrası olumsuz durumlar


Meme küçültme ameliyatı sonrasında erken dönemde kanama, enfeksiyon , yara açılması gibi durumlar yaşanabilir. Meme boyutları arasında veya meme ucunun pozisyonu arasında asimetriler olabilir. Meme küçültme uygulanan çok büyük memelerde meme ucunun kısmi veya tam kaybı gözlenebilir. Yara iyileşmesinde bozukluk olan kişilerde meme küçültme işleminin izleri belirgin olarak kalabilir. Bu olumsuz durumların çok sık görülmediği ama her zaman görülebileceği unutulmamalıdır.Öne Çıkan Yazılar
Son Yazılar
Arşiv
Anahtar Kelimeler
bottom of page