top of page

Çene Botoksu

Çene botoksu kimlere uygulanır? Çene botoksu nasıl yapılır?

Çene botoksu uygulamaları etkisi ne kadar sürer? Çene botoksu etkisi nedir?


Diş Sıkma nedir?

Diş Sıkma (Bruksizm) çene eklemini hareket ettiren kasları istemsiz olarak fazla sıkma şeklinde ortaya çıkar. İstemsiz diş sıkma uykuda veya uyanıkken olabilir. Hafif derecedeki diş sıkma sorun oluşturmayabilir ancak güçlü diş sıkma çene ekleminde ve dişlerde sorunlara yol açar. Ayrıca diş sıkma çene eklemi bölgesinden başlayarak ağza veya şakaklara doğru yayılan baş ağrısına neden olabilir.


 çene botoks kocaeli
botoks kocaeli

 

Diş Sıkma belirtileri nelerdir?

Diş sıkma özellikle uykuda rahatsız edicidir, partneriniz bu durumdan muzdarip olabilir. Dişlerde mine kaybı, kırılan dolgular, hasar gören protezler, hassas dişler, aşırı gelişmiş çiğneme kasları diş sıkma ile oluşabilecek sorunlardır. Kulak bölgesinde veya şakaklarda çenede ağrı şikayeti olabilir. Çene ekleminde etkilenmeye bağlı olarak çiğnerken ses oluşması veya zamanla çenede çıkma görülebilir.

Diş Sıkma nedenleri nelerdir?

Toplumun neredeyse yarısını etkileyen diş sıkma sorunu fiziksel veya psikolojik nedenlerden kaynaklanabilir. Dişlerde meydana gelen sorunlar veya yeni takılmış protez çene ekleminde kapanma deformitesine yol açarak sürekli istemsiz kas hareketini tetikleyebilir. Ancak çoğunlukla diş sıkma kaygı, öfke bozukluğu,stres, gerginlik durumlarında ortaya çıkar. Ruhsal gerginlik veya derin konsantrasyon durumlarında baş etme alışkanlığı olarak ortaya çıkabilir.

Diş sıkma için risk faktörleri nelerdir?

Diş sıkma stresli,rekabetçi,aşırı aktif, öfke kontrolü zor kişilerde daha sık görülür. Ailede diş sıkma alışkanlığı olan birinin varlığı genetik olarak riski artırır. Bazı psikiyatrik ilaçlar,parkinson,demans,reflü,gece terörü,uyku apnesi gibi rahatsızlıklar diş sıkma riskini artırır.

Diş Sıkma tanısı nasıl konulur?

Diş sıkma (bruksizm) tanısı yukarıda saydığımız bulgular varlığında detaylı bir öykü ve fizik muayene ile konulabilir. Bruksizm seyrinin nasıl olacağı ve tedavi yöntemleri ile ilgili tanıdan sonra doktorunuzla ayrıntılı konuşmanız gerekir.

Diş Sıkma nasıl tedavi edilir?

Diş sıkma tedavisinde hayat tarzı değişiklikleri ;Öncelikle stresi yaşamınızdan uzaklaştırıcı önlemler alınabilir. Daha fazla egzersiz yapmak, müzik dinlemek,sosyal faaliyetlere katılmak kişiye iyi gelebilir

Diş Sıkma tedavisinde diş sorunları tedavisi; Bazen dişlerdeki bazı sorunlar bruksizme yol açabilir veya diş sıkma dişlerde aşınmaya neden olmuş olabilir. Mutlaka diş hekimi kontrol etmeli ve gerekli tedavileri uygulamalıdır.

Diş Sıkma Tedavisinde Gece Plağı;Diş sıkmaya bağlı olarak dişlerin etkilenmesini azaltmak için akrilik maddelerden gece plağı uygulanabilir

Diş Sıkma Tedavisinde İlaçlar;Kas gevşetici antiinflamatuar ilaçlar uygulanabilir. Antidepresanlar kaygı ve steri kontrol etmede yardımcı olabilir.