top of page

MEME DİKLEŞTİRME 

MEME ESTETİĞİ NEDİR?

Meme kadın görselliğinin en önemli öğesi olması yanında ikincil cinsel organ olarak da değerlendirilir. Bu yüzden meme dokusunun şekli,boyutu,duruşu kadınların sosyal özgüvenleri açısından çok önemlidir. İdeal boyutlarda memeye sahip olmak için meme küçültme, meme büyütme, meme dikleştirme ameliyatlarını uyguluyoruz. Erkeklerde ise meme boyutunun artışı kadınsı bir görüntüye yol açtığı için oldukça rahatsız edicidir bu sorunu çözmek için ise jinekomasti düzeltme ameliyatlarını gerçekleştiriyoruz.

MEME DİKLEŞTİRME 

 

Meme volumunde ve formunda kilo değişimleri veya emzirme sonrasında azalma olması memenin sarkması ile sonuçlanır. Meme dokusunun sarkması görünümü olumsuz etkilemekle birlikte öz güven kaybına da yol açmaktadır. Meme dikleştirme ameliyatı ile sarkan meme dokusu olması gereken yerine taşınmaktadır. 

 

 
Meme dikleştirme ameliyatı öncesi 

 

Meme dikleştirme ameliyatı düşünen kişiler öncelikle bir Estetik Plastik Cerraha başvurarak bilgi almalıdırlar. Memenize daha güzel bir görünüm kazandırmayı kendine olan güveniniz için istemelisiniz. Bedeninizdeki değişimle başkalarının size davranışının değişeceği, sosyal yaşantınızın farklılaşacağı gibi beklentiler içinde olmamalısınız. Meme dikleştirme ameliyatından beklentilerinizi doktorunuzla açık yüreklilikle konuşun. Meme dikleştirme ameliyatı öncesinde estetik cerrahınız yapılacaklar konusunda, riskler ve ameliyat sonrası sizi bekleyen durumlar hususunda sizi aydınlatacaktır. Aklınıza takılan soruları doktorunuza sormayı unutmayın. İlk görüşmede meme muayeneniz, ölçümleriniz yapılacak ve cerrahinin detaylarına karar verilecektir. Meme dikleştirme ameliyatının sonuçlarını değerlendirmek için fotoğraflarınız çekilecektir. Meme volümü yetersiz olan kişilerde meme dikleştirme ameliyatı ile birlikte implant ile meme büyütme uygulanabileceği bilinmelidir. Eğer böyle bir gereklilik olursa doktorunuz bu konuda size bilgi verecektir.

 

Meme dikleştirme ameliyatı öncesi yapılması gerekenler 

 

Meme dikleştirme ameliyatı öncesinde anestezi ile ilgili tetkikleriniz yapılacak ve anestezi doktoru ile görüşeceksiniz. Meme dikleştirme öncesinde meme ultrasoundu ve mammografi tetkikleri yapılacaktır. Cerrahinin detayları konuşularak ameliyatla ilgili onam formları imzalanacaktır. 

 

Meme dikleştirme ameliyatı 

 

Meme dikleştirme ameliyatı ortalama 2-3 saat sürmektedir. Sadece meme ucundan yapılan veya meme ucundan başlayarak meme altı oluğuna uzanan iz kalan teknikler mevcuttur. Bazen meme dikleştirme meme büyütme ile birlikte uygulanabilir. Hangi yöntemin size uygun olacağı doktorunuzun muayenesi sonrasında belirlenecektir. Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında hastanede 1-2 gün kalırsınız , 3-4 gün içinde ağır aktivitelerden kaçınarak sosyal hayatınıza dönebilirsiniz. Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında basit ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilen ağrılar olabilir. 

 

 

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası yeni görünüm 

 

Meme dikleştrime oldukça tatmin edici sonuçları olan bir ameliyattır. Meme tam olarak şeklini 6-12 ayda alır. Vücudumuzda yaşlanma ve yerçekiminin etkileri devam etmektedir. Kilo değişimleri ,gebelik ,emzirme ve yaşlanmayala meme şeklinde değişiklik oluşabileceği unutulmamalıdır. 

 

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası olumsuz durumlar 

 

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası erken dönemde kanama, enfeksiyon, yara açılması gibi olumsuz durumlar görülebilir. bunlar kolaylıkla kontrol altına alınabilir. Eğer meme dikleştirme ile birlikte meme büyütme yapılmışsa implanta bağlı olumsuz durumlar oluşabilir veya implant ile meme dokusu arasında uyumsuzluk olabilir. Bütün meme ameliyatlarında olduğu gibi meme dikleştirme ameliyatında da memede asimetri görülebilir. Zamanla meme şekli ve formunda bozulma olabilir. 

 

 

 

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası yapılması gerekenler 

 

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında memeye basit bir bandaj yapılır ve özel sutyen giydirilir. Ameliyat sonrası hafif ağrılar olabilir ancak basit ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilir. Meme dikleştirme sonrasında 6 hafta ağır aktivitelerden kaçınılmalıdır. Meme dikleştirme ameliyatı sonrası dikkat etmeniz ve yapmanız gerekenlerle ilgili asistanımız size bir form verecektir. 

 

bottom of page